Expo Silesia może się powiększyć

0

Expo Silesia może się powiększyć w 201O r. Kolporter Exposition czeka na zielone światło … od wystawców.

Na początku 2009 roku Kolporter Exposition przedstawił początek teoretycznych prac nad rozbudową centrum eventowego Expo Silesia. Firma przygotowywała się do rozpoczęcia budowy 3 obiektów w 2010 roku. Na razie trzyma się tej strategii, choć o ostatniej liczbie hal z pewnością zadecyduje scenariusz finansowy. Obecnie trwają prace nad pomysłem wykonawczym dla hali UFO. Budowa nowych hal ma pomóc śląskiej placówce eventowej w uzyskaniu znaczącego miejsca w naszej części Europy.

– Eksperci Expo twierdzą, że mamy ogromne korzyści, więc to od naszego zadania zależy, ile czasu będzie trwała droga do tego celu – twierdzi Tomasz Raczyński, szef państwa Kolporter Exposition.

Sytuacja rzeczywiście się skomplikowała

Na końcu tej drogi jest wizja futurystycznej hali (wyglądającej jak UFO) i dwóch innych obiektów, które z pewnością zwiększą powierzchnię imprezy z 13,5 tys. mkw. do 43,5 tys. mkw. Jej realizacja może nastąpić w 2010 roku. Jednak o tym, czy na pewno do niej dojdzie, zadecyduje zapotrzebowanie na powierzchnię w najbliższych miesiącach. Według Tomasza Raczyńskiego, polski rynek wystawienniczy w tym roku rzeczywiście zmalał o ponad dziesięć procent. Dlatego Kolporter będzie bardzo dokładnie sprawdzał wymagania wystawców, a prace budowlane na pewno ruszą, gdy rynek się rozświetli.

– Zamówienia na powierzchnie wystawiennicze wskazują, że rynek imprez zaczyna się ożywiać. Targów branżowych nie da się przewidzieć, ale gdy rynek szybko się ożywi, natychmiast rozpoczniemy budowę. Pierwotna hala powstała w udokumentowanym czasie 13 miesięcy, choć zaczynaliśmy w znacznie trudniejszych warunkach. Od deski kreślarskiej służby przeszły od razu do planu budowy i konstrukcji. Na wykonanie pozostałych potrzeba mniej czasu, choć prace na pewno nie rozpoczną się w tym samym czasie – opisuje wójt Raczyński.

Teraz mury

Od samego początku firma myślała, że śląski obiekt eventowy będzie się stopniowo powiększał. W związku z tym przez cały czas budowy pierwszej hali powstawał cały szkielet techniczny pod ziemią – podobnie jak w przypadku ośrodków, które będą realizowane dopiero teraz.

– Teren jest w pełni ukształtowany. Można pokusić się o stwierdzenie, że pozostało już tylko wykonanie powierzchni ścian – mówi Tomasz Raczyński.

Budowa 3 nowych hal ma kosztować 100 mln zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here